Choroba Parkinsona jest nieuleczalną chorobą dotykającą układu nerwowego. Rozpoznana szybko i prawidłowo pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i wydłużenie komfortu życia osoby chorej. W jaki sposób można pomóc bliskiej osobie, która choruje na Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona
W chorobie Parkinsona dochodzi do stopniowej utraty samodzielności przez chorego na skutek zmian zwyrodnieniowych, do których dochodzi w układzie nerwowym. W efekcie pojawia się szereg objawów – początkowo słabo zauważalnych, natomiast potem poważnych, które mogą przykuć chorego do łóżka.
Objawy choroby Parkinsona:
- Drgania kończyn,
- Ubogie ruchy,
- Drobne kroki,
- Niestabilna postawa.
W początkowej fazie może dochodzić także do pojawienia się objawów jak sztywność osobowości, zaburzenia depresyjne, częstsze zaparcia czy łojotokowe zapalenia skóry.
Choroba Parkinsona – jak odbywa się leczenie?
Obecnie nie odkryto jeszcze lekarstwa na chorobę Parkinsona, dlatego też leczenie odbywa się objawowo i dobierane jest ono w zależności od stanu chorego.
Najczęściej wykorzystywane są leki, które są w stanie poprawić stan chorego i opóźnić postęp schorzenia. Stosuje się także leczenie operacyjne, przeszczepy, głęboką stymulację mózgu.
Poza lekami i zabiegami choroba Parkinsona wymaga także odpowiedniej rehabilitacji. Bliscy osoby chorej mogą zadbać wtedy o jej kondycję i sprawić, że będzie mogła ona utrzymać swoją samodzielność na długi czas, a przy tym cieszyć się aktywnym życiem.
Rehabilitacja dla osób z chorobą Parkinsona
W chorobie Parkinsona bardzo duże znaczenie ma rehabilitacja ruchowa, która wspomaga pracę układu ruchu, w tym mięśni, które w tym schorzeniu stają się coraz słabsze i mogą powodować ryzyko pojawienia się upadków, urazów.
W ramach rehabilitacji u osób z choroba Parkinsona prowadzi się:
- Terapię zajęciową,
- Ćwiczenia gimnastyczne,
- Pływanie,
- Fizykoterapię,
- Masaże,
- Spacery,
- Treningi oddechowe.
Chory może korzystać z szerokiej gamy zabiegów, które mogą być prowadzone w placówkach NFZ oraz w placówkach prywatnych. Ponadto warto także zadbać o jego aktywność w warunkach domowych, między innymi przez prowadzenie ćwiczeń aktywizujących czy też przez częste spacerowanie z bliskimi.
Turnusy rehabilitacyjne dla osób z chorobą Parkinsona
Istnieje także możliwość skorzystania z turnusów rehabilitacyjnych dla osób z chorobą Parkinsona. Są one prowadzone również przez prywatne ośrodki, które są w stanie zapewnić chorym kompleksową i fachową pomoc prowadzoną przez doświadczonych lekarzy i innych pracowników medycznych.
Placówki prowadzące rehabilitację osób z choroba Parkinsona są w stanie zaprezentować rozbudowaną gamę zajęć przeznaczonych dla chorych. Mogą oni wtedy korzystać z aktywizujących zajęć pod okiem rehabilitantów, brać udział w wycieczkach oraz w innych zajęciach, które pomagają utrzymać zdrowie na długi czas.