Botox ampułki
Uroda Zdrowie

Usuwanie zmarszczek. Czy botox jest bezpieczny?

Botox, czyli toksyna botulinowa, jest jednym z najczęściej używanych preparatów w redukcji zmarszczek. Czy to bezpieczny zabieg?

Usuwanie zmarszczek mimicznych nie jest proste. Kosmetyki nie zapewnią tutaj znacznej różnicy, podobnie jak zwykłe zabiegi kosmetyczne. Rozwiązaniem jest wtedy medycyna estetyczna, w ramach której wykonuje się zabieg likwidacji zmarszczek mimicznych z użycie botoksu. To bardzo popularny zabieg, na przykład na botox w Krakowie co roku decydują się tysiące kobiet. Toksyna botulinowa, która używana jest podczas zabiegu, uznawana jest za jedną z najsilniejszych trucizn na świecie. Stąd też często powtarzające się pytanie – czy botox rzeczywiście jest bezpieczny?

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to nazwa jadu kiełbasianego – neurotoksyny wytwarzanej przez bakterie jadu kiełbasianego. Powstaje ona naturalnie w glebie, a także w starych konserwach. Po spożyciu może spowodować pojawienie się poważnej dolegliwości – botulizmu, który zagraża życiu. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu przewodnictwa pomiędzy nerwami i mięśniami. W efekcie nie dochodzi do przekazywania impulsów nerwowych do mięśni, więc nie mogą się one poruszać. Właśnie dlatego jad kiełbasiany jest tak niebezpieczny dla zdrowia. Jednak takie działanie spowodowało, że toksyna botulinowa stała się przedmiotem zainteresowania naukowców. Odkryto, że w niewielkich ilościach pozwala na redukowanie dolegliwości polegających na nadmiernym napięciu mięśniowym.

Bezpieczeństwo botoksu w usuwaniu zmarszczek

Botox jest jednym z najczęściej prowadzonych zabiegów medycyny estetycznej, którego celem jest likwidacja zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te są efektem ruchów tkanki mięśniowej twarzy, na skutek których dochodzi do pojawienia się zmarszczeń na skórze. Są one widoczne głównie w rejonie czoła i oczu, a także przy ustach.

Zastosowanie toksyny botulinowej w usuwaniu zmarszczek mimicznych polega na zablokowaniu mięśni w miejscach, w których powstaje zmarszczka. W rezultacie można wygładzić skórę i nadać jej młodzieńczy wygląd. Taki rezultat utrzymuje się najczęściej przez około 3-6 miesięcy. Podczas zabiegu stosuje się niewielkiej dawki odpowiednio oczyszczonego botoksu. Warto też wskazać, że zabieg wykonuje lekarz medycyny estetycznej, co dodatkowo przekłada się na jego wysoki poziom bezpieczeństwa.

Zatem fachowo wykonany zabieg usuwania zmarszczek mimicznych z użyciem toksyny botulinowej nie jest niebezpieczny i nie powoduje wysokiego ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Nie wymaga on także specjalnego przygotowania ze strony pacjenta oraz długotrwałej rekonwalescencji.

Przeciwwskazania do botoksu

Chociaż zabieg nie jest niebezpieczny i może być z powodzeniem wykonany na różnych typach skóry i w niemalże każdym wieku, ma on również określone przeciwwskazania.

Główne przeciwwskazania do zabiegu:

 • nadwrażliwość na botulinę, albuminę
 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu
 • choroby skóry w miejscu zabiegu
 • stosowanie antybiotyków
 • niewydolność serca
 • niewydolność nerek
 • niedawny zawał mięśnia sercowego

Wybierz sprawdzony gabinet medycyny estetycznej

Żeby mieć pewność, że botox zostanie wykonany poprawnie i nie będzie związany z wysokim ryzykiem skutków ubocznych, należy udać się do dobrego gabinetu medycyny estetycznej. Nie należy korzystać z zabiegów prowadzonych przez osoby bez odpowiednich uprawnień, poza gabinetami medycyny estetycznej. Powodują one zwiększone ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, między innymi infekcji, urazów skóry, a nawet jej martwicy.

You may also like...

1 Comment

 1. Miałam już wiele razy. Przed zdecydowaniem się na zabieg dokładnie wczytałam się w kwestie bezpieczeństwa. I obecnie uzywa się tak bezpiecznych preparatów do zabiegu botoksu, ze zabieg nie jest zupełnie niebezpieczny. I jeśli jest wykonywany przez wykwalifikowaną osobe, to nie ma się co obawiać rezultatów.

  Sama próbowałam wcześniej ćwiczeń, masaży oraz kosmetyków.Ale nic sobie nie radziło z moją mocną mimiką.

Dodaj komentarz