Zdrowy, piękny uśmiech
Zdrowie

Aparat ortodontyczny estetyczny: rodzaje, ceny

Aparaty ortodontyczne często kojarzą się z błyskiem srebrzystego metalu. Jednak w gabinecie można założyć też aparat niemalże niewidoczny na zębach.

Leczenie ortodontyczne wskazane jest u każdego, kto chciałby nie tylko zadbać o wygląd swojego uśmiechu, lecz też o zdrowie. Nieprawidłowe ułożenie zębów w łukach może powodować pojawienie się wielu dolegliwości – nasila ryzyko próchnicy, paradontozy, a nawet migren głowy. Dla osób, które chcą wyprostować zęby, ale zrobić to dyskretnie, powstały aparaty ergodyczne estetyczne. 

Czym jest estetyczny aparat ortodontyczny?

Aparaty na zęby to szeroka gama wariantów, dlatego można dopasować je indywidualnie nie tylko do wady, ale też potrzeb pacjenta. Aparaty określane jako estetyczne są zbudowane z materiałów, które nadają im estetyczny – dyskretny, mało widoczny wygląd. Na leczenie z użyciem takich aparatów decydują się przede wszystkim osoby dorosłe. Wówczas można zachować naturalny uśmiech, co dla wielu osób ma duże znaczenie w kontaktach z innymi. Także aparat estetyczny nie przyciąga tak wzroku, co w połączeniu z dużą wadą może poprawić codzienny komfort.

Aparaty estetyczne – rodzaje

Do kategorii estetycznych aparatów na zęby zaliczają się:

  • Aparaty ruchome i stałe.
  • Aparaty stałe – porcelanowe i kryształowe.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome to takie, które można zdejmować i zakładać na zęby. Są one stosowane głównie w przypadku pomniejszych wad, ponieważ oddziałują na zęby słabiej niż aparaty stałe. Najczęściej wybieranym typem aparatów ruchomych jest system nakładkowy Invisalign. Aparat ma wtedy postać przezroczystej nakładki umieszczanej na zębach. Podczas leczenia nakładki regularnie się zmienia, aby przesuwać zęby na właściwe pozycje. Aparat należy nosić przez większą część dnia. Nie należy w nim jeść. Koszt leczenia tego typu aparatem wynosi najczęściej około 10 tysięcy złotych na dwa łuki.

Aparaty stałe

Druga kategoria to aparaty stałe, czyli takie, które na zębach umieszczane są na stałe. Taki aparat jest wtedy w stanie skuteczniej zniwelować wadę, ponieważ na każdym zębie umieszczany jest zamek, a przez zamki prowadzi się drucik. Ortodonta ma więc większe możliwości w zmianie pozycji zębów. Estetyczne aparaty ortodontyczne to aparaty porcelanowe, czyli ceramiczne oraz aparaty kryształowe, inaczej określane jako szafirowe. Pierwsze z nich mają zamki wykonane z mlecznobiałej porcelany, natomiast drugie z przezroczystego kryształu. Jeden łuk aparaty porcelanowego albo kryształowego to wydatek od około 2,4 tysiąca złotych do 2,7 tysiąca złotych. Gdy aparat ma być założony na dwa łuki, cenę należy podwoić.

Podsumowanie

Aparaty estetyczne to najlepszy wybór dla osób, które chcą skorygować wygląd swojego uśmiechu, lecz nie chcą zakładać rzucającego się w oczy aparatu z metalowymi elementami. Estetyczne aparaty ortodontyczne wyglądają dyskretnie, a przy tym mogą zapewnić taką samą skuteczność leczenia wad zgryzu.

You may also like...

1 Comment

  1. Sama nosiłam aparat stały. Nosiłam przez jakiś czas aparat tymczasowy, jednak okazał sie dla mnie niewystarczający i z tego właśnie powodu zdecydowałam sie na noszenie stałego… Nie jest to niewielki koszt ale jestem zadowolona z decyzji. Mam obecnie proste zęby a to było dla mnie najważniejsze.

    Przy wyborze ortodonty nie sugerujcie się przy tym ceną. Liczy się jego doświadczenie i fachowość.

Dodaj komentarz