Zdrowie

USG prywatnie – kiedy warto zapłacić za badanie z własnej kieszeni?

Badanie ultrasonograficzne jest prowadzone w celu szybkiej, bezbolesnej, nieinwazyjnej diagnostyki różnych narządów. Kiedy warto wykonać je prywatnie?

Ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych prowadzonych w medycynie.  Chociaż badanie w ramach NFZ jest bezpłatne, wielu pacjentów woli za nie dopłacić.

 

Na czym polega badanie ultrasonograficzne?

Podczas badania USG wykorzystuje się specjalne aparaty, które wykorzystują fale ultrasonograficzne – ultradźwiękowe, aby docierać w głąb ciała i dawać efekt obrazowania widoczny na monitorze.

 

Aparaty USG mogą być wyposażone w różne głowice, które dobiera się w zależności od miejsca prowadzenia badania. Głowica przykładana do tkanek emituje fale ultradźwiękowe i następnie na podstawie odbicia odbiera ich echo. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna – dzięki niej można szybko uzyskać obraz różnych narządów i tkanek, także w określonych przypadkach bez konieczności specjalnego przygotowania pacjenta.

 

Obecnie ultrasonografia, w tym także badania USG w Krakowie są podstawową metodą diagnostyki obrazowej, z które można skorzystać w celu wykrywania dolegliwości i kontroli ich leczenia.

 

Rodzaje badań USG

Pacjentom chcącym wykonać badanie USG Kraków daje dostęp do placówek, w których można przeprowadzić je w wielu wariantach zależnie od badanego narządu. Wobec tego wyróżnia się również szeroką gamę badań USG.

 

Wybrane rozdaje badań ultrasonograficznych:

  • USG jamy brzusznej
  • USG dróg moczowych
  • USG ginekologiczne
  • USG naczyniowe metodą Dopplera
  • USG piersi
  • USG tarczycy
  • USG ślinianek
  • USG układu kostno-szkieletowego (ortopedyczne)

 

Dla prowadzonych w powyższym zakresie badań USG Kraków daje dostęp do gabinetów prywatnych oraz państwowych – mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Kiedy warto skorzystać z prywatnego badania USG?

Chociaż osoby z ubezpieczeniem zdrowotnym mogą skorzystać z badania USG w Krakowie bez opłat, to jednak warto zaznaczyć, że wiele z nich woli za nie zapłacić w placówce prywatnej.

 

Prywatne badania ultrasonograficzne są przede wszystkim znacznie szybciej dostępne niż badania na NFZ, dlatego pacjenci, którzy nie chcą czekać na diagnostykę i na rozpoczęcie leczenia, wybierają właśnie placówki prywatne.

 

Podczas gdy oczekiwanie na prywatne USG w Krakowie to najczęściej około 1 tygodnia, w przypadku placówek mających podpisaną umowę z NFZ czas oczekiwania może wynieść nawet do 3 miesięcy! Gdy zatem u pacjenta pojawiają się wskazania do wykonania badania, na przykład dolegliwości bólowe, pojawienie się widocznych zmian, na przykład guzów, wówczas czekanie na diagnostykę jest niezalecane.

 

Prywatne badanie USG – ile kosztuje?

Gdy chodzi o koszt badań jak USG Kraków zapewnia je na poziomie od około 80 do 200 złotych w zależności od rodzaju badania USG oraz wybranej placówki prowadzącej diagnostykę.

 

Adresy placówek medycznych prowadzących diagnostykę USG w Krakowie wraz z aktualnymi cennikami usług można znaleźć w internecie.

You may also like...

Dodaj komentarz